howto  ::   download  ::   obudowa strona główna :: kontakt     
     
A cóż jest w środku?

Z reguły nie interesują nas szczegóły konstrukcji tego rodzaju urządzeń, jednak w tym przypadku warto poświęcić chwilę na jej poznanie.

Przywykliśmy do tego, że w większości konstrukcji routerów i AP wykorzystywane są rozmaite odmiany procesorów ARM. W Air Live WMU-6500FS jest zupełnie inaczej.


Znajdujący się w centrum zdjęcia układ oznaczony jest jako AMRISC 20000. Cóż to takiego? Nie, nie mamy w tej konstrukcji, jak można byłoby podejrzewać, potomka procesorów MIPS czy RISC-ów Silicon Graphics – AMRISC 20000 to konstrukcja SoC (System on Chip) oparta na rdzeniu RDC R8610. Nie owijając w bawełnę – R8610 jest to opracowany przez tajwańską firmę RDC procesor RISC-opodobny, wykonujący kod x86 (zgodny na poziomie i486). W układzie SoC AMRISC 20000 został on „obudowany” układami współpracującymi...

Jak widać, wiele do dodania nie zostało. Wewnątrz WMU-6500FS znajdujemy ponadto:

  • 4 MB pamięci Flash,
  • 32 MB pamięci SDRAM,
  • interfejs IDE/SATA na PCI,
  • układ PHY Ethernetu (jeden z dwóch udostępnianych przez M-RISC 20000).

Mamy więc wewnątrz maleńki PC sprzed wielu lat! A skoro już mamy komputer zgodny z x86, to jaki wybierzemy dla niego system operacyjny? Oczywiście Embedded Linux 2.4. Taka platforma pozwoli na wiele ciekawych rozwiązań, stosunkowo tanim kosztem. Do tych możliwości wrócimy później.
Treść i zdjęcia pochodzą z serwisu PcLab.pl - Artykuł Ryszara Sobkowskiego

1 2 3 4 5 6

     Copyright © '08-'22 Ignas.
     All rights reserved.